Svakog dana u Galeriji SANU možete pogledati izložbu "Duhovno i kulturno blago manastira Studenice - drevnost, postojanost, savremenost" . Neizostavno i neodložno treba to i da učinite, a razlozi su brojni: ova fascinantna izložba nudi posetiocima bogat, interaktivni sadržaj uz korišćenje najmodernije tehnologije, dok vam pokazuje drevno duhovno i kulturno blago. Ideja autora, Miodraga Markovića, dopisnog člana SANU bila je da manastir Studenicu predstavi na način prijemčiv publici.
Izložba je zajednički projekat SANU i Manastira Studenice, nastala kao prilog obeležavanju 800 godina autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve.
Postavka ove divne Izložbe se sastoji od sledečih celina : istorija Studenice, arhitektura Studenice, likovna umetnost Studenice (Studenički živopis i plastika), ktitori manastira, restauracija i rekonstrukcija manastira, manastirska riznica, značaj Studenice u kulturnom i identitetskom obrascu srpskog naroda i vladarska ideologija i kulturna politika Nemanjića na primeru Studenice.
Postavku možete interaktivno pogledati kroz aplikaciju koja je dostupna na Google store – u, a tu se nalazi i katalog izložbe koji će vam približiti sve eksponate, njega naravno možete i kupiti u štampanom obliku, te će vam ostati kao suvenir i sećanje na ovo divno iskustvo.
Međutim, ono što nećete pronaći niti u jednom vodiču ili katalogu, je duboka svečana atmosfera koja će vas dočekati na ulazu. Autetične freske vladara i ktitora Manastira Studenica, kandilo Svetog Save i knjige stare nekoliko vekova, pisane rukom na crkvenoslovenskom jeziku. Videćete i interaktivni prikaz manastira Studenice, skeniranjem pristupnih tačaka na vašem telefonu, ali i isposnicu Svetog Save. Na kraju ili početku, kroz viruelnu realnost obratiće vam se i Sveti Sava lično, a moći ćete i da lebdite kroz manastir. Ukoliko se kao ja bojite visine ljubazni kustosi će vas pridržati i tu pred vašim očima prikazaće vam Savin zavet milosrđa i pomoći bližnjem koji Srbi čuvaju - Studenicu.
Meni je najinteresantniji bio prsten koji je pripadao srpskom kralju Stefanu Prvovenčanom, o kome sam čitala ranije kao jednom od najznačajnijih artefakta srpske kulture i umetnosti. Prsten je sačuvan uz mošti u manastiru Studenica i izrađen je od zlata, a ukrašen je interesantnim ornamentom pletenica. Zanimljivo je da je ovaj prsten otkriven tek tokom istraživanja 1935. godine.
Izložba "Duhovno i kulturno blago manastira Studenica - drevnost, postojanost, savremenost" traje u Galeriji SANU do 31. marta 2020. godine, i potpuno je besplatna. Svuda u svetu ovakve izložbe koštaju bar desetinak evra, kod nas još uvek kulturu možete doživeti potpuno besplatno, iskoristite taj momenat.
Više informacija od kojih su neke prenete i ovde na sajtu:
Comentários