top of page
Writer's picturePutujuca srca

Gulaš u Temišvaru

Updated: Feb 9, 2021

Rumunija - gastronomsko putešestvije


Gastronomija Rumunije je interesantna zbog svog jedinstvenog i nesvakidašnjeg spoja ukusa i upliva kulture ishrane različitih naroda. Na taj način formira se mešavina vojvodjanske, mađarske i nemačke kuhinje na jednom specifičnom prostoru. Skroman način života onadašnjeg življa uticao je na trpezu i jela koja su se u Rumuniji pripremala od davnina do danas.


Pogled na Gradski trg u Temišvaru
Veseli i skromni, Rumuni imaju bogato gastronomsko nasleđe. Njihova tradicionalna jela su jako začinjena, sa jasnim i izrazrazitim ukusima.

Kao predjelo u Rumuniji se speremaju supe, "ciorbe" različite vrste kiselih čorbi, koje se pripremaju od povrća i mesa, ponekad sa dodatkom škembića . Kako bi ove supe zadobile specifičan kiseli ukus zacinjavaju se sokom od limuna ili sirćetom, ali su ipak najbolje kada se začine tradicionalnim boršom - fermentisanim tradicionalnim proizvodom od mekinja. Ipak, meštani najradije za nedeljni rucak spremaju mititei kao glavno jelo, čufte perişoare u supi, ili šnicle. Omiljena su i različita testa i neobični dezerti. Poseban ponos Rumuna je dezert koji se sprema upravo od testa sa dodatkom sira i poznat je kao "alivenci", a smatra se da su ovaj recept Rumuni pravili još od vremena Rimljna od kojih su i pozajmili recepturu.

Ipak, ono što Rumuni izdvajaju kao najvažnije jelo svoje gastronomske baštine svakako je mamaliga jelo vrlo sličnom našem kačamaku ili palenti od kukuruznog brašna, koje se jede kao glavno jelo najčešće za doručak, a kao prilog i umesto hleba jede se za ručak i uz gulaš. Mamaliga je jelo neutralnog ukusa te se vrlo lako kombinuje sa ostalim đakonijama. Kuva se od grubo ili sitno mlevenog kukuruznog žutog ili belog brašna uz energično mešanje.

Svinjsko meso se najčešće sprema u Rumuniji, ali su junetina i riba takođe omiljeni. Rumuni vole i mesne prerađevine, pa često koriste – slaninu, šunku, kobasice i raznovrsne suhomesnate proizvode. U Rumuniji rado uz ručak uživaju i u povrću iz turšije, ali i kiselom kupusu.

Kako nam je ovih dana omiljena šetnja do kuhinje i natrag, donosimo vam jedan recept za autetični rumunski gulaš, koji smo pobali jednog proleća u Temišvaru.


Temišvarski gulaš


Moj Temišvarski gulaš

jaja,

150 gr kukuruznog brašna,

200 gr svinjske kobasice,

200gr svinjetine sečene na kockice,

100 gr crnog luka,

2-3 čena belog luka,

2-3 mesnate sveže paprike,

ulje, voda i začini po potrebi.


Priprema:

U kipuću vodu lagano dodati kukuruzno brašno, i energično mešati, kako se ne bi stvorile grudvice. Posoliti po želji, i izliti u kalupe, ili veći pleh, pa ostaviti da se prohladi.

U dubljem tiganju na vrelom ulju, propržiti crni i beli luk pa dodati meso isečeno na kocke, kada se meso isprži, dodati kobasice i papriku sečenu na kolutove. Nakon što paprika omekša naliti vodom i ostaviti da se ukrčka, a za to vreme ispržiti jaje na oko, po jedno za svaku porciju.

Servirati sa prohlađenom mamaligom od kukuruznog brašna i prženim jajetom.


Jelena Đorđević



510 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page